wszystko o... CARAUDIO

Jeśli masz jakiś problem techniczny ze swoim Scirocco mk1 lub mk2, tu zapytaj o rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Majkel
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2646
Rejestracja: 30 mar 2008, 22:31
Model: Scirocco II
Lokalizacja: Łódź

Odp: caraudio

Post autor: Majkel »

widze ze zrobila nam sie tu elektroda bis :D
Awatar użytkownika
Turek GD
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 378
Rejestracja: 11 gru 2007, 08:59
Model: Scirocco II
Numer GG: 2565941

Odp: caraudio

Post autor: Turek GD »

a ja (nie chwaląc się..) rozwiązałem problem tak w drzwiach :)
zero śrubek wystających przede wszystkim + dobre wygłuszenie = dobry efekt :)

Obrazek
VW SCIROCCO 2.8 VR6... power of dream :D
Awatar użytkownika
ozi
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 3326
Rejestracja: 01 gru 2007, 09:36
Model: Scirocco II
Numer GG: 3194420

Odp: caraudio

Post autor: ozi »

Obar a ja zawsze myślałem, ze głosnik w skrzyni bez otworu bardziej sie meczy - to prawda ? bo takie odnisłem wrażenie i potem miałem juz same skrznki z otworem w tej samej ścianie co głośnik
Obrazek
Awatar użytkownika
hcsciroII
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 748
Rejestracja: 13 sty 2008, 23:11
Model: Scirocco II
Numer GG: 10224921

Odp: caraudio

Post autor: hcsciroII »

zgadzam sie całkowicie z wypowiedzia obara z zamiłowania jestem akustykiem
i dodam jeszcze to że sub to nie wszystko trzeba to jeszcze wszystko ze stroić
cały zestaw car audio musi być jak zgrana jedna orkiestra inaczej lipa
w projektowaniu pierwszy krok powinien być postawiony na głośniki dodam na koniec
że cały zestaw nie musi si,e składać z głośników tej samej firmy bo nie wszystkie firmy robią dobrę głosniki niskotonowe ........
Obrazek
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Odp: caraudio

Post autor: obar »

ozi napisał:
Obar a ja zawsze myślałem, ze głosnik w skrzyni bez otworu bardziej sie meczy - to prawda ? bo takie odnisłem wrażenie i potem miałem juz same skrznki z otworem w tej samej ścianie co głośnik
To nie do końca tak. Są głośniki, które są przeznaczone tylko do zamkniętych lub tylko do otwartych skrzyń, i takie, które zagrają dobrze w obydwu.
Te do otwartej skrzyni na pewno będzie się bardziej \"męczył\" w zamkniętej, a ten do zamkniętej zazwyczaj (ale niekoniecznie) jest bardziej miękko zawieszony i może się wykończyć mechanicznie w otwartym subie, gdy mu zapodamy bardzo niską częstotliwość, której praktycznie nie słychać a on zacznie się szarpać. Ta szkodliwa częstotliwość jest najmocniejsza i powoduje największe wychylenia membrany.

O tym do jakiej obudowy najlepiej wsadzić głośnik zależy kilka jego parametrów. Najważniejsze to:
Vas- tzw. pojemność zastępcza opisująca objętość powietrza zgromadzonego w skrzynce, które ma tę samą sprężystość co sama membrana z resorami. Druga definicja opisuje, iż jest to pojemność obudowy zamkniętej zwiększającej częstotliwość rezonansową 1,42 razy.
Fc- częstotliwość rezonansowa dla skrzyni BR
Fb- częstotliwość rezonansowa dla skrzyni zamkniętej
Qts- dobroć wypadkowa na otwartym powietrzu (odwrotność sumarycznego tłumienia mechanicznego i elektrycznego głośnika bez obudowy)
I kilka innych, których nie będę opisywał, no chyba, że ktoś będzie chciał;).

Dodam jeszcze, że najlepszym rozwiązaniem co do pochyłu tylnej ściany jest kąt 75 stopni. Pozwoli to na zredukowanie fal stojących i rezonansów wewnątrz, a dodatkowo lepiej pasuje pod kanapę.
Prawie idealnym rozwiązaniem jest zrobienie przewiewnego szkieletu wewnątrz suba, w celu usztywnienia i wyeliminowania drgań. Bardzo czaso i pracochłonna robótka, ale naprawdę warto:). (Widziałem kiedyś taki projekt w jednej z bardzo drogich kolumn... niewiarygodne brzmienie). Oczywiście objętość, którą takie płyty wewnątrz zabierają trzeba dodać do wymiarów wewnętrznych i o tyle zrobić większego suba by litraż netto był prawidłowy dla danego głośnika.

Co do skrzyń otwartych to jeszcze dodam, że objętość nie powinna być większa niż Vas głośnika.
Jest też zasada mówiąca o nieużywaniu rurek o mniejszym przekroju niż 1/3 średnicy użytego głośnika. Co do długości rury to można obliczyć, lub też dostroić na ucho.
Ja wolę drugą opcję, bo jednak wyliczeń nie słychać, a nie zawsze są one takie jak chciałby nasz słuch.
Także odległość tylnej ściany czy jakiejkolwiek innej przeszkody przy wylocie rury powinna być większa lub przynajmniej równa średnicy wylotu.

Głośniki, które nie posiadają chociaż tych wyżej wymienionych parametrów to zazwyczaj same żółtowschodnie wynalazki i tylko możemy się domyślać jaką skrzynię do tego zrobić... no i zrobić na czuja;).

Różne firmy oferują różne zestawy grające o różnej barwie brzmienia i jak bierzemy coś droższego to powinniśmy dostać info jak to gra (czy dźwięk jest bardziej ciepły, czy ostrzejszy i bardziej wyrazisty, jakie są wysokie tony itp.), lub nawet odsłuchać w sklepie np. w szafie do odsłuchu ze sprzętem.

To chyba na razie na tyle;).
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
michoo097
Początkujący
Początkujący
Posty: 155
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:39

Odp: caraudio

Post autor: michoo097 »

Obar ten temat to chyba twój ulubiony;)
za parę dni wpadnę to dostroisz mi wzmaka bo mi coś nie wychodzi:huh:
Awatar użytkownika
maryca78
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 455
Rejestracja: 18 wrz 2008, 13:41
Lokalizacja: Głubczyce woj.opolskie

Odp: caraudio

Post autor: maryca78 »

tez ciekawa zabudowa bagaznika Tylko pewnie po opuszczeniu klapy troche przytumia Obrazek
Awatar użytkownika
Sołtys
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 3289
Rejestracja: 01 gru 2007, 07:30
Model: Scirocco II
Numer GG: 1978368
Lokalizacja: Car-nice ... ZGY
Kontakt:

Odp: caraudio

Post autor: Sołtys »

Fajna i prosta zabudowa - tylko już nie można sobie złożyć siedzenia i coś większego przewieźć. Ale w sumie to jak ktoś cos takiego robi to nie po to żeby później z tyłu \"kartofle\" wozić :D
Może i ja kiedyś się wkońcu wezmę za bagażnik - i pewnie by to podobnie wygladało.
Było sobie JH - teraz 16V gra :) ................ Moje SCIROCCO na STP
Obrazek
klasykmaniak
Początkujący
Początkujący
Posty: 127
Rejestracja: 07 gru 2007, 16:56
Model: Scirocco II
Numer GG: 4728652

Odp: caraudio

Post autor: klasykmaniak »

Fajnie to nawet wyszło. U siebie też planuję coś w tym stylu tyle, że butla gazowa zajmuje mi pół bagażnika. Jednak jak będzie trochę grosza i czasu to ją wymienię na mniejszą zamiast zapasówki.
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Odp: caraudio

Post autor: obar »

Sołtys napisał:
Fajna i prosta zabudowa - tylko już nie można sobie złożyć siedzenia i coś większego przewieźć. Ale w sumie to jak ktoś cos takiego robi to nie po to żeby później z tyłu \"kartofle\" wozić :D
Może i ja kiedyś się wkońcu wezmę za bagażnik - i pewnie by to podobnie wygladało.
No fakt, że ciężko z tylną kanapą, ale i tak tutaj jest przestrzeń wykorzystana, a u mnie raczej nie będzie;).
No i można to zrobić nieco bardziej oszczędnie (więcej miejsca w bagażniku:). No i widzę tu konkretny sprzęcior Rockford Fosgate:cheer: :kiss: .
Fajnie to nawet wyszło. U siebie też planuję coś w tym stylu tyle, że butla gazowa zajmuje mi pół bagażnika. Jednak jak będzie trochę grosza i czasu to ją wymienię na mniejszą zamiast zapasówki.
Tak, ale musisz wziąć pod uwagę, że na butli skrapla się woda i nie można jej zasłonić, bo szlag trafi zabudowę.
Zawsze coś;).
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
klasykmaniak
Początkujący
Początkujący
Posty: 127
Rejestracja: 07 gru 2007, 16:56
Model: Scirocco II
Numer GG: 4728652

Odp: caraudio

Post autor: klasykmaniak »

Myślałem nad tym skraplaniem się wody i wymyśliłem by wykonac otwór, wstawic w niego rurkę tę co się stosuje przy kolumnach a w niej zainstalowac wentylatorek taki z komputera uruchamiany razem z silnikiem. Ruch powietrza wywołany przez wentylator osuszałby zbiornik. a wygląd też by miało w miarę estetyczny :)
Awatar użytkownika
marcinas1983
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 262
Rejestracja: 27 sty 2009, 19:02
Numer GG: 4466119

Odp: caraudio

Post autor: marcinas1983 »

Panowie jakie głośniki polecacie do przednich drzwi w sirocco mk2?? Dodam, że auto ma wyglądać jak najbardziej seryjnie :) nie interesują mnie żadne 16stni itp itd. Znalazłem coś takiego -> http://www.essa.com.pl/oferta/index.php ... 2&pid=1108 . Chcę zmienić głośniki dlatego iż.... oryginalne Blaupunkta już nie radzą sobie z muzyką dzisiejszych czasów. Do tego magiczne 30W czy nawet mniej po prostu wołają o pomstę do nieba :)
Awatar użytkownika
okoń
Początkujący
Początkujący
Posty: 112
Rejestracja: 30 lis 2007, 21:38
Model: Scirocco II
Numer GG: 11062216

Odp: caraudio

Post autor: okoń »

Ja u siebie jakiś czas temu wstawiłem takie:
http://allegro.pl/item552269789_jbl_gto ... ealer.html

Grają naprawde fajnie jak za te pieniądze. Otwory idealnie spasowane, tylko trzeba tą plastkiową czarną część na zew zdjąć. Jak nie chcesz się mocno bawić w przeróbki, to dobre byłoby rozwiązanie kupić 4x6 ale z separowanymi gwizdkami. Trzeba by je było umieścić w miejscu tych zaślepek od lusterek. Przynajmniej tak bym zrobił teraz... Ale nie ma co narzekać to też fajnie gra.
Obrazek
Awatar użytkownika
dudi85
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2270
Rejestracja: 21 gru 2007, 16:54
Model: Scirocco II
Numer GG: 792166
Lokalizacja: Bytom

Odp: caraudio

Post autor: dudi85 »

marcinas1983 dobrze kombinujesz z tym powerbassem :-) poogladaj sobie jeszcze dls albo dego :)
oj tam oj tam...
Awatar użytkownika
marcinas1983
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 262
Rejestracja: 27 sty 2009, 19:02
Numer GG: 4466119

Odp: caraudio

Post autor: marcinas1983 »

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi, auto na zawody car-audio jeździć nie będzie i myślę, że taki zestaw na przód wystarczy. Z tych dwóch propozycji korzystniej wypada PowerBass ponieważ... cena jest ceną już z przesyłką. Dls albo Dego oglądałem na stronie Essa, ale... nie ma tam głośników 4x6 :) jeśli ktoś wie gdzie takie kupić to prosiłbym podlinkować :) Do tego jeszcze mam takie pytanie... jeśli już bym się skusił na PowerBass\'y to wejdą w standardowe kieszenie?? Chodzi mi czy na głębokość się zmieszczą w głąb jak i czy maskownicę oryginalną da się założyć bez problemu, bo jak wiadomo głośnik ten ma \"gwizdek\" na wierzchu i nie wiem czy on jest na równi z płaszczyzną głośnika czy.. trochę wyżej niż jego mocowanie :) Zestaw odseparowany to fajna sprawa, ale... im mniej widać tym lepiej... tak mi się wydaje :laugh:
ODPOWIEDZ