Czym zabezpieczac lakier?

Jeśli masz problem techniczny dotyczący Scirocco mk3, tu zapytaj o rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Paulus77
Początkujący
Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 07 gru 2008, 11:17
Model: Scirocco III
Numer GG: 1827771

Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: Paulus77 »

Jak wiadomo, lakiery produkowane dzisiaj sa stosunkowo miekkie i zastanawiam sie czym najlepiej myc/polerowac/woskowac auto.

Jedno wyjscie to oddac samochod do myjni recznej ale tam moze sie zdarzyc wszystko. Z drugiej strony mozna zadbac o lakier samemu ale sposobow, produktow jest mnostwo a jeden wg. zapewnien producentow lepszy od drugiego.

Jest np. takie rozwiazanie jak Jewelultra czyli rodzaj trwalego wosku nakladanego na lakier w kilku etapach. W firmowym salonie Diamondbrite taka usluga kosztuje kolo 2 tys. (daja niby gwarancje na powloke 6 lat) ale na Allegro te srodki kosztuja kolo 40zl i mozna to zrobic samemu lub zlecic gdzies za pare zloty.

Ja mialem teflonowane nadwozie ale jest to malo trwale i znika po paru myciach, teraz mysle o tym calym Jewelultra ale moze jednak najlepsze rezultaty daje zwykly szampon, plynny wosk i reczne mycie za kazdym razem?
2.0 TSI @260KM/390Nm / DSG / DCC / Candy White
Awatar użytkownika
w.mat
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 295
Rejestracja: 24 lut 2009, 21:49
Model: Scirocco III
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: w.mat »

Teflon jest ok najmniej inwazyjny jak robisz raz na 2-3 miesiace to jest ok. Ja zrobilem teflon zaraz po kupnie samochodu i cale szczescie bo po przyjezdzie do Warszawy doznałem stołecznej gościnności czyli pomalowali mi auto sprayem( nie pytajcie w jaka furie wpadłem ) ale dzieki teflonowi i natychmiastowej reakcji zeszło bez problemu. Jest też coś takiego jak diamentowa ochrona lakieru, na zdjęciach ayta wyglądają super. ale płaci sie kupe kasy i mojemu kumplowi np zrypali temat całkowicie, oddał corvette c6 powiedzieli że wszystko zrobią na cacy miało trwać kilka godzin trwało 2 dni i okazało sie że był tam jakiś lakier wodny który jest bardzo miękki i ogolnie to on teraz może myć tylko bezdotykowo bo strasznie łatwo sie rysy robią a efektu nie ma żadnego ;/
Awatar użytkownika
Chimera
Początkujący
Początkujący
Posty: 112
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:54
Model: Scirocco III
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: Chimera »

Wyciagne temat,
moze macie jakies nowe pomysly, albo jakies preparaty, ktore szczegolnie polecacie?

Ja mialam nadzieje, ze woskujac auto i nie drapiac go brudnymi szczotami na myjni automatycznej, uda mi sie ochronic lakier przed wkurzajacymi rysami, ktore widac w sloncu, ale widze, ze juz ich troche mam. Czego uzywacie i z jakim skutkiem? (a moze sie nie przejmujecie takimi pierdolami? ;) )

Znam jedno auto potraktowane diamondbritem, ktore po dwoch latach lakier ma jak z salonu, ktos z was w koncu tego probowal?
Obrazek
2.0 TSI Viper green
http://scirocco-club.pl/
Awatar użytkownika
Paulus77
Początkujący
Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 07 gru 2008, 11:17
Model: Scirocco III
Numer GG: 1827771

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: Paulus77 »

Teraz uzywam wosku w plynie. Kupilem komplet z gabka do nakladania i szmatka z mikro-nano-super-hiperfibry do polerowania za jakies 50zl. Po umyciu i wytarciu do sucha nakladam plyn, czekam 10 minut i delikatnie poleruje. Po tym zabiegu lakier jest sliski a w dotyku powierzchnia przypoina teflon, nie klei sie do niego brud a jak sie przykurzy to wystarczy przetrzec lekko wilgotna szmatka i znow wyglada slicznie :)
Rysek sie nie uniknie jesli nie myjesz auta bezdotykowo, ja uzywam miekkiej szczotki specjalnej do nowych lakierow a i tak sie rysuje. Zawsze rozcierajac brud rysujesz lakier ale juz sie z tym pogodzilem jak z powolnym powstawaniem rys na szybach. Wystarczy, ze sie wycieraczki uruchomia jak sa ublocone i juz rysuja powierzchnie :/
2.0 TSI @260KM/390Nm / DSG / DCC / Candy White
Awatar użytkownika
Asfalt
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 720
Rejestracja: 01 mar 2008, 09:54
Model: Scirocco II
Numer GG: 1825771

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: Asfalt »

Dobry artykuł o pucowaniu auta: http://globy.motogrono.pl/2009/03/mycie ... a-lakieru/
Na podlinkowanym w artykule forum, facet pisze, że po ponad pół roku nadal trzyma mu się wosk Collinite #915 (jeden z niewielu dostępnych na allegro, a tam opisanych). Cena koło 130zł.
Sam nawoskowałem kiedyś auto jakimś badziewiem za 10zł - po paru myciach nie ma po tym śladu. Później gdzieś znalazłem jakiś wosk Sonax - tu efekt był dosyć długotrwały, jakieś kilka miesięcy, niestety nie wiem co to był za wosk.
Teraz mnie zastanawia ta cała nano-technologia Turtle Wax Extreme - używał ktoś?
Paulus77 czego ty używałeś?
Awatar użytkownika
Paulus77
Początkujący
Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 07 gru 2008, 11:17
Model: Scirocco III
Numer GG: 1827771

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: Paulus77 »

Ja mam takie cos: http://allegro.pl/item974863973_turtle_ ... pasta.html albo cos bardzo podobne. Zgadza sie, ze efekt jest krotkotrwaly i po kazdym myciu trzeba powtarzac polerke ale trwa to kilka minut. Bez wosku auto brudzi sie masakrycznie szybko, z tym ustrojstwem jest znacznie lepiej.
2.0 TSI @260KM/390Nm / DSG / DCC / Candy White
Awatar użytkownika
pablo2,0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 212
Rejestracja: 09 sty 2010, 17:02
Model: Scirocco III
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: pablo2,0 »

Asfalt pisze:Dobry artykuł o pucowaniu auta: http://globy.motogrono.pl/2009/03/mycie ... a-lakieru/
Na podlinkowanym w artykule forum, facet pisze, że po ponad pół roku nadal trzyma mu się wosk Collinite #915 (jeden z niewielu dostępnych na allegro, a tam opisanych). Cena koło 130zł.
Sam nawoskowałem kiedyś auto jakimś badziewiem za 10zł - po paru myciach nie ma po tym śladu. Później gdzieś znalazłem jakiś wosk Sonax - tu efekt był dosyć długotrwały, jakieś kilka miesięcy, niestety nie wiem co to był za wosk.
Teraz mnie zastanawia ta cała nano-technologia Turtle Wax Extreme - używał ktoś?
Paulus77 czego ty używałeś?
Artykuł fantastico. Profeska. Taką opiekę będzie miało moje maleństwo od dziś. Słowo harcerza.
Scirocco III 2,0 TSI DSG Dark Maroon
www.scirocco-club.pl
Awatar użytkownika
Misza
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 460
Rejestracja: 28 maja 2009, 14:02
Model: Scirocco II
Numer GG: 6395104
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: Misza »

ja z tym artykulem bylbym ostrozny, tytul wyraznie mowi ze moze to byc sabotaz "O miłości do Samochodu. Bynajmniej nie do Volkswagena!"..;p
Obrazek

Kto sprzedaje syf ten kutas i niech spie*dala - po dwakroć
qbejs
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2010, 13:49
Numer GG: 3690229
Lokalizacja: TSK/WT
Kontakt:

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: qbejs »

Siema,

Trochę się bawię w detailing to może podpowiem taki zestawik :)

Szampon -> http://www.meguiars.pl/shop/product_inf ... cts_id=263

Następnie politura "podkład" pod wosk -> http://www.meguiars.pl/shop/product_inf ... cts_id=268

Wosk -> http://allegro.pl/item996646838_dodo_ju ... ratis.html ( lub coś innego z oferty firm Dodo Juice, Meguiars, Poor Boys World, Collonite, Sonax Premium, Swisswax itd. tyle że ceny preparatow ostatniej firmy mogą powalać z nóg ;) )


Auto myjemy oczywiście tylko ręczenie lub na myjni bezdotykowej. Najlepiej jest posiadać dwa wiaderka - jedno z ciepłą wodą w ktorej mamy rozrobiony szampon, oraz drugie w ktorym gabke pluczemy. W ten sposob pluczemy gabke z syfu jaki ma na sobie i w wiaderku z szampnem mamy zawsze czysta wode bez syfow. Po umyciu auta suszymy je recznikiem/scierka z mikrofibry ( np.: http://www.meguiars.pl/shop/product_inf ... cts_id=323 ). Do nanoszenia politury/wosku polecam uzyc pad ( np.: http://www.meguiars.pl/shop/product_inf ... cts_id=350 ). Nanosimy dokladnie politurę i czekamy kilka minut, następnie kolistymi ruchami, czyscimy auto mikrofibrą. Na sam koniec nakładamy przeważnie okolo dwie warstwy wosku w podobny sposob jak politurę. W ten sposob zabezpieczamy lakier na conajmniej 3 misiace. Tzn. średnio co trzy miesiące należy powtórzyć nakładanie politury i wosku ( chyba że wcześniej odczuejmy taką potrzebe ). Do kolistych rysek po myciu i drobnych rysek polecam pastę Meguiars ScratchX ( http://www.meguiars.pl/shop/product_inf ... cts_id=266 ) lub do samych rysek po myciu ( tzw. hologramów ) Meguiars SwirlX - http://www.meguiars.pl/shop/product_inf ... cts_id=451.

W Waszym przypadku, kiedy w wiekszosci macie auta nówki sztuki, warto nie oszczedzac na chemii. Ja tak od 2 lat dbam o swoj lakier w Corrado i sprawuje się taki system świetnie. Bardzo ważne jest jakich środków się użyje. Np. często ludzie zamiast szamponu uzywaja Ludwika - tyle że on jest tak mocny że zmyje także wosk ktory nalozymy na auto. Z kolei źle dobrany wosk lub źle nałożony może nawet uszkodzić lakier. Itd itd itd. Dbanie o lakier o temat rzeka :) Jakby ktoś chciał pogadać to zapraszam na gg: 3690229 :)

Pozdrawiam,
Kuba
DUB IT Crew | VW Corrado 16VT
Awatar użytkownika
Paulus77
Początkujący
Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 07 gru 2008, 11:17
Model: Scirocco III
Numer GG: 1827771

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: Paulus77 »

Super post :) Dzieki wielkie, jak mi sie wyczerpia obecne srodki to sie biore za zakupy w/w chemii.
2.0 TSI @260KM/390Nm / DSG / DCC / Candy White
Awatar użytkownika
pablo2,0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 212
Rejestracja: 09 sty 2010, 17:02
Model: Scirocco III
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: pablo2,0 »

Ja poszedłem na razie w serię TurtleWax Nano. Kupiłem wosk w sprayu do uzupełniania powłoki woskowej. Mam też już dwa zestawy mikrofibry: jeden do osuszania, drugi do polerowania woskiem. Do tego super miękka szczotka do mycia i szampon (nie było niestety nano) nie zmywający wosku. Po umyciu, osuszeniu i naniesieniu wosku wyglądał pięknie. Ale ryski są, więc po kolei dokupię pastę polerską, podkład i wosk - i za jakiś miesiąc jazda.
Scirocco III 2,0 TSI DSG Dark Maroon
www.scirocco-club.pl
krzew
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 25 lis 2008, 20:54

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: krzew »

Chcesz by było super? Sprawdź lakier czy nie ma mikro rys, jeśli są i jest ich sporo (takie owalne na calej powierzchni lakieru) to zrób polerkę auta by je usunac i kup robry naturalny twardy wosk. Polecam np Swisswax (niby drogie w zakupie ale wystarczy wosku na kilkanaście woskowań) sa to woski bardzo twarde i dobrze zabezpieczające. Później myjesz auto używając delikatnego szamponu (minimalna ilość deergentu żeby nie zmyl wosku) i tyle. Przetestowane na dwóch autach i działa.

Pozdrawiam
było Sciro mk3
Awatar użytkownika
Chimera
Początkujący
Początkujący
Posty: 112
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:54
Model: Scirocco III
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: Chimera »

Polecam jeszcze piane aktywna na poczatek mycia. Spryskuje sie tym auto i praktycznie caly brud splywa sam, dzieki temu mozna (przynajmniej teoretycznie) umyc auto bezdotykowo. Do takiego szybkiego mycia zupelnie wystarcza, ale przed woskowaniem, czy jak zalezy mi na bardzo dobrym efekcie, to potem myje jeszcze gabka, szamponem. Wazne, ze praktycznie wszystko, co mogloby porysowac lakier splywa zanim zacznie sie machac po samochodzie gabka wiec ogranicza sie ilosc rysek do minimum :)

Ja mam cos takiego:
http://www.beps.pl/sklep/product_info.p ... cts_id/338
wybor jest jednak duzy i nie testowalam innych.
Obrazek
2.0 TSI Viper green
http://scirocco-club.pl/
qbejs
Nowy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2010, 13:49
Numer GG: 3690229
Lokalizacja: TSK/WT
Kontakt:

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: qbejs »

Mikrorys czyli tzw. hologramów nie powinno się maskować woskiem - jest to metoda nie dosc ze droga ( bo aby to wytrzymalo to trzeba uzyc naprawde pierwszoligowej chemii ) a po drugie jest masa dostepnych srodkow ktore pozwola jest spolerować. Np. Meguiars SwirlX lub ScratchX jak są głębsze. Obyma środkami można polerować ręcznie i maszynowo. Jeżeli ktoś zechciałby przejechać auto maszyną to polecam średnio twardą gąbkę Farecla oraz obroty 1100-1400rpm do tego delikatnie zwilzyc powierzchnie, po dosłownie szybkim przeleceniu elementu w ten sposob mamy prawie idealny efekt, który wykańczamy w moment ręcznie.

Natomiast warto się zastanowić jak te rysy powstały. Główne przyczyny to myjnie automatyczne lub brudna gąbka. Aby zapowiedz im należy aut myć samemu, starać się przestrzegać zasady dwóch wiaderek o ktorych pisałem wczesniej oraz konserwować lakier dobrymi woskami.

Pozdrawiam,
Kuba
DUB IT Crew | VW Corrado 16VT
Awatar użytkownika
górnik
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 371
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:21
Model: Scirocco III
Numer GG: 4326976
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym zabezpieczac lakier?

Post autor: górnik »

w sobotę pojechałem do kumpla, który zajmuje się kosmetyką i pielęgnacją samochodów :) kocha to i jest to jego największa pasja! Pojechałem, żeby pokazał mi jak mam myć itd. i co... mył mi samochód ponad 5h !!! Od soboty boję się wyjechać na ulice, żeby go nie ubabrać bo jest tak czysty :mrgreen:

co do mycia to ja póki co nabyłem:

rękawicę, ręcznik z mikrofibry, szampon Poorboy's World i płyn do mycia felg i opon też Poorboy's World :)
w niedalekim czasie zamierzam ogarnąć jeszcze jakiś fajny wosk i glinkę
ODPOWIEDZ